Често срещания проблем с наднорменото тегло се обуславя от множество зависимости и обстоятелства. Основен фактор, който влияе и на който би следвало да обръщаме по-голямо внимание, е дали сме подложени на някакъв вид психическо натоварване. Трябва да си дадем сметка дали живота ни е твърде динамичен напоследък. Дали в ежедневието се сблъскваме с повече напрегнати ситуации, постоянно пораждащи проблеми, с които трябва да се справяме. Подобни все по-често срещани дадености на ежедневния ни живот водят до стрес.
Психическото напрежение или стресът е в състояние да се превърне в много сериозен здравословен проблем, на който не сме склонни да обръщаме полагащото му се внимание, преди да са се появили тежки последици. Една от тези последици е натрупването на наднормено тегло и изгубването на добрата телесна форма и тонус. Също така, стресът може да е причина и за незадоволителни резултати, дори при стриктно спазване на 90 дневна диета. В действителност хората, подложени на стрес се сблъскват с този сериозен проблем поради систематичното допускане на някой важни грешки:
- Неоснователни тревоги. Изследване на общественото мнение, наскоро проведено и анализирано, достига до заключението, че дори само при идеята за евентуално предстоящо неприятно преживяване индивидът е склонен да реагира инстинктивно с прекомерно хранене. Според анализаторите това се дължи на завишаването на нивата на хормона на глада – грелин. Целесъобразно за избягване на тази ситуация е да се фокусирате върху актуалните си задачи, вместо да се тревожите за аспекти от бъдещето, които не зависят от вас или събития от миналото, които не бихте могли да промените.
- Нередовно хранене. Във вихрушката от неотложни ангажименти, с които е наситено деловото ви ежедневие често сте склонни да поставите редовното хранене на незаслужено заден план. Времето е критично ограничено, а отговорностите ви притискат. Така се нарушава дневния хранителен режим, посредством чести пропуски на хранения. Парадоксалното в случая е, че ефекта е нелогично обратен. Пропуснатите закуска или обяд биха могли да нарушат и забавят процеса на обмяната на веществата в организма. Могат и често водят и до приемане на нездравословни продукти, а също така и до пресищане на по-късен етап от деня. Така също понякога могат да се понижат нивата на кръвната захар, което пък води до по-слаба съсредоточеност и ефективност в работата. Съветите на специалистите са когато усетите тежестта на стреса да си наложите да приемете някаква храна в разумни граници – нито прекалено много, нито да пропускате хранене, но по възможност продукти, които засищат глада и са полезни за общия тонус.
- Изхранване с емоции. Тази ситуация най-често се получава когато сте емоционално лабилни и позволявате на негативните емоции и обстоятелства да вземат превес в личния ви емоционален баланс. Старайте се и полагайте усилие да разграничавате здравословния хранителен режим от вредните душевни терзания и натоварвания, които ви спохождат в ежедневието.
- Недоспиване. Всеки се нуждае от определена доза здрав и качествен сън, който да му помогне да превъзмогне последиците от психическото напрежение от изминалия ден. В допълнение с това получавате и бонус – обичайните осем часа дълбок сън на ден реално ви гарантират запазване на теглото при непроменена хранителна диета. Ефективната обмяна на веществата пряко се влияе от качествения сън. Това важи със същата сила и за свойството на организма да се самоограничава по отношение трупането на много мастни клетки.
- Прекомерна употреба на кофеинови напитки. При силното психическо напрежение, което често ви съпътства в работното ежедневие, сте склонни да пиете по-често кафе с цел да се освежите и дори като рутинен ритуал. Но проучванията сочат, че организма ни е склонен да трупа мазнини в резерв и при поглъщането на твърде много тонизиращи напитки. Ако пиете повече от пет-шест чаши в рамките на деня и правите това тенденциозно, то неминуемо ще доведе до напълняване. Като допълнение можем да добавим, че захарта, която повечето хора с охота добавят към кафето, лесно спомага за поемане на повече енергия под формата на калории, отколкото е нужно на тялото им за да запази теглото си.
- Малко спорт. Времето ви е ограничено, както е и при болшинството от работещите хора. Често се наблюдава склонност това да се ползва като оправдание за да не се спортува редовно и достатъчно. В действителност практиката показва, че когато сте изложени на силен стрес активната тренировка ви ободрява и тонизира. Посредством упражненията избягвате психическото напрежение и тягостните чувства. А тялото ви, естествено, става естетически по-привлекателно и стегнато от редовните физически натоварвания.